Васильовден: Васил, Василка и Веселин да почерпят!
1 януари освен първият ден от новата година е и денят, в който имен ден празнуват всички, носещи имената Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.
В Българската традиция днес се извършва обичаят сурвакане. При него деца (някога са били само момчета) обхождат домовете близки и съседи и сурвакат за здраве с украсена дрянова пръчка.
Първо се сурвака най-възрастният в дома, който в замяна дава парички.
Народът смята дряновото дърво за едно от най-здравите дървесни видове у нас. То е най-ранното разпъпило и разцъфнало дърво, но неговите плодове се берат последни. Те се използват в народната ни медицина.
Празничната трапеза на Васильовден е богата и блажна. Тя се прекадява с тамян, за да се прогонят злите духове. На празничната трапеза, освен новогодишната баница с късмети присъства и свинска пача приготвена от коледното прасе.
В църковния календар днешният ден присъства като Обрезание Господне – отдава се почит пред паметта на Свети Василий Велики и приключва 8-дневният тържествен цикъл на Рождество Христово. Християните вярват, че това е денят, в който 8-дневният Исус е бил обрязан от евреите като символ на завета с Бог.
Св. Василий Велики е един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква.
Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия Василий и неговия брат Григорий в християнските ценности.
По-късно Василий и неговият по-малък брат Григорий учат в Кесария. В това училище Свети Василий се запознава с Григорий Богослов - негов приятел и съидейник. След това младият Василий продължава своето обучение в Атина, където учи с бъдещия император Юлиан Апостат. Негови учители са прочутите за времето си лектори Химерий и Прохерезий.
След като завършва своето обучение Свети Василий Велики се установява близо до град Неокесария при река Ирис. Там той създава скромно монашеско общежитие. Малко след това към него се присъединява и неговият верен приятел и сподвижник Григорий Богослов. В този манастир те създават своя правилник на монашеския живот, който векове наред е използван в православната църква. Свети Василий си остава един от най-видните апологети на източната църква.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/vasilyovden-vasil-vasilka-i-ve/